Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zakoreňovanie euphorbií ve vode

18. 9. 2009

 

Pred rokmi som si z jedného klubového zájazdu po zbierkach na Morave doniesla dva odrezky bielokvitnúcej Euphorbia millii. ObrazekPoložila som ich na tienisté miesto, aby pred zasadením poriadne zaschli. Čo čert nechcel, zbadala ich u mňa susedka, stará pani, ktorá mala veľmi rada izbové kvetiny – najmä tie, ku ktorým sa dostala zdarma. Tak odo mňa jeden odrezok vyžobrala a víťazne ho vložila do trojdecky na zaváranie s vodou. Krútila som hlavou nad toľkou neodbornosťou a v duchu sa zaprisahávala, že viac nič nedostane, veď aj tak jej odrezok čoskoro isto-iste zhnije. Ja som svoj zasadila do piesočnatej pôdy a čakala. Výsledkom bolo, že z toho môjho odrezku vďaka pridobrej opatere nebolo nič, a zo susedkinho za pár málo rokov vyrástla rastlina zakrývajúca, nepreháňam, trištvrte obloka. Idúc okolo, vždy som na ňu, obsypanú bielymi cyathiami, poočku zagánila. Minulý rok som sa k susedkinmu spôsobu zakoreňovania vrátila, pravda, už vyzbrojená informáciami z internetu. Úspešne som rozmnožila nielen E.millii (tentoraz var.rosea), ale aj E. tirucalli, aphylla a  z príbuzných Synadenium. ObrazekZdroje z internetu uvádzajú ďalšie vhodné rastliny: E. bongolavensis, bosseri, californica, laro, misera, oaxacana, schlechtendali, geroldii, guiengola, platyclada, intisy, hedyotoides, xantii.

Takže, ako nato?

Odobraté odrezky, po opláchnutí latexu, stačí vložiť do pohára (kvôli optickej kontrole je lepší priehľadný), kde nalejeme 2-3 cm vody, najlepšie odstátej, dažďovej či z vlastnej studne. Postavíme na svetlé a teplé miesto. Výšku hladiny treba občas kontrolovať, včas doliať, príp. vymeniť. Ak zbadáme, že koniec odrezku černie, je mäkký a slizký, treba ho neodkladne vybrať a odrezať znova, v zdravom úseku. O 2 – 3 týždne sa objavujú prvé korienky. Odteraz pri manipulácii s odrezkami dbáme na zvýšenú opatrnosť, lebo korienky sú veľmi krehké, ľahko sa lámu. Počkáme, kým sa vyvinie väčší koreňový bal a až potom zasadíme do obvyklého substrátu.Obrazek Osvedčilo sa mi spočiatku viac zalievať, kým sa nová rastlina „preorientuje“ z vodného na normálny režim.

Jana Michálková

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zakořeňování ve vodě

(Jana Ř., 6. 10. 2009 19:16)

Radko, mám radost z Tvého komentáře a úspěchů se zakořeňováním ve vodě.S něčím nemám také 100%úspěch,ale Commiphora a Oxalis zcela bez problémů. Bezva jsou také Dorstenie, Gerrardanthus, kaudexní Monadenia. Je toho ještě mnoho.I když mám skleník,balkon,zimní zahradu a zahrádku,nemám místo na vysévání semen a ani mě to nebaví. Množím vegetativně a tím mi ubyde piplačka se semenáčky.Zdraví Jana.

Ono to funguje

(Radka, 5. 10. 2009 22:20)

My s Jirkou jsme to na podkladě článku od Jany vyzkoušeli s řízky z rostlin rodů Adenia, Cyphostemma a Dorstenia a fakt to funguje přesně tak, jak píše Jana Říhová. V pemze jsme vždy většinu řízků usušili, kdežto letos ve vodě zůstalo 80%. Teď máme pár týdnů ve vodě řízky z Operculikarya, Commiphora, Oxalis a čekáme, jak to dopadne - zatím drží. Sklenice jsou také za oknem a vodu měním podle potřeby.

zakořenování ve vodě

(Říhová Jana , 4. 10. 2009 14:59)

Do vody nepřidávám žádný prostředek,ani stimulátor.Sklenice je nezakrytá,na parapetu ,na slunci.Jsou-li kořeny obalené zelenými řasami,tak je před zasazením do květináče opláchnu vlažnou vodou.Hlavně nechávám ve vodě vytvořit bohatý kořenový systém.Např.u Pyrenacanthy to trvá až čtyři měsíce.Během této doby vodu s řasami dle potřeby vyměňuji.
U některých Euphorbií musí být malé množství vody-viz
J.Gratias Podivné rostliny s kaudexy a pachykauly str. 22.a článek Valachoviče v Adeniu 2007 č.2 str.28.

Ochrana

(Jaromír, 1. 10. 2009 0:10)

To do vody nepřidáváte žádný prostředek proti plísním nebo bakteriím? A co simulátory kořenů? KOřenová část je většinou světloplachá, nevadí jim nezakrytá sklenice? A co řasy?
JInak nesouhlasím plně s předchozím komentářem. Některé rostliny zakořeňování ve vodě nesnáší. Musejí kořenit naopak v úplném suchu.

k článku zakořenování Euphorbií ve vodě

(Říhová Jana, 24. 9. 2009 16:20)

Mám již dlouholetou výbornou zkušenost se zakořenováním ve vodě nejen Euphorbií,ale i ostatních sukulentů včetně Pachypodií,Adenium obesum,kaudexů-Pyrenacantha malv.,Matelea cyclophylla,Cyphostemma elephantopus,Ibervillea sonorae,Ipomo
ea platensae,Fikusy atd.,atd.Prakticky vše,co lze množit vegetativně.Výhoda je,že je možná kontrola růstu kořenů kdykoliv.Nejrychleji řízky koření na podzim na parapetu pod nímž je těleso ústř.topení.Tolik moje zkušenosti se zakořenováním ve vodě.Zdraví Jana Teplice.