Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se rodí letošní Adenium

29. 4. 2014
 
Jarní slunce oživuje zelené lístky, budí kaudexy ze spánku a ze zimních výsevů se rodí nové rostliny. A podobně se začíná k životu probouzet i naše letošní Adenium. S přípravou jsme začali už koncem loňského roku, kdy jsme oslovili potenciální autory s prosbou o příspěvky. Je to k neuvěření, ale ani letos nám téměř nikdo nedal košem, ačkoli to pro každého autora představuje hodiny práce při psaní a focení bez nároku na honorář.
Oproti roku 2012 se počet platících členů SPS v roce 2013 navýšil, mnoho z nich navíc nezůstalo jen u základního členského příspěvku, a tak se finanční situace SPS po několika složitých obdobích opět stabilizovala. Proto se i jako poděkování všem věrným členům a sponzorům můžeme v letošním roce těšit opět na dva sekční časopisy - ročenku i speciál v samostatném vydání.
Po loňském pěstitelském speciálu o rodu Monadenium nás v letošním roce čeká speciál cestopisný. Jeho autor neváhal za sukulenty urazit tisíce kilometrů. Letos nás pozve do země, kterou každoročně navštěvuje mnoho turistů. Většina z nich tráví dovolenou v letoviscích, aniž by věděla, jaké botanické a hlavně sukulentní poklady jsou nedaleko k vidění. Zavítáme tak do míst, která jsou dostupná i méně dobrodružným povahám, tím však neztrácí na zajímavosti a pestrosti druhů.
A letošní ročenka? Jaká bude? Jaká témata nabídne? Kteří autoři do ní přispěli? I letos nabídneme články od autorů, se kterými se v Adeniu setkáváme pravidelně, objeví se ale i texty autorů, kteří do ročenky přispějí poprvé. Budeme si moci přečíst nejen o konkrétních rostlinách, ale třeba i o zkušenostech s různými způsoby pěstováním sukulentů. A víte například, co je herbářová položka a jak se vytváří u sukulentů? Ať už ano nebo ne, nenechte si ujít malé ochutnávky článků z ročenky i speciálu, které se již brzy objeví na našich webových stránkách. A pokud si nejste jisti, že jste uhradili členský příspěvek, ověřte si to, abyste se mohli do celých textů ponořit hned poté, co budou ročenka i speciál vydány. Distribuce začne, jak už jsme zvyklí, na zavírání v Chrudimi koncem září.
 
Dáša Vaníčková, Jirka Maule